Integruota sveikatos ugymo pamoka ,,Draugiška kuprinė’’

Kuprinė yra neatsiejamas kiekvieno mokinio atributas. Turbūt kiekvieno pradinių klasių mokinuko kuprinėje galėtume rasti įvairių daiktų: vadovėlių, pasakų knygučių, sąsiuvinių, pieštukų, akvarelės, žaislų ir kitų „būtinų“ priemonių. O kur dar maišas su sportine apranga? Netaisyklingas kuprinės nešimas ir per didelis kuprinės svoris turi įtakos formuojantis netaisyklingai laikysenai. Laikysena kinta visą gyvenimą, tačiau aktyviausi ir reikšmingiausi jos pakitimai vyksta vaikystėje bei paauglystėje – intensyviausio augimo periodu.

Netaisyklingas kuprinės nešimas ir per didelis kuprinės svoris turi įtakos formuojantis netaisyklingai laikysenai. Laikysenos ydos, susijusios su įvairiu stuburo iškrypimo laipsniu, šiandien mokyklinio amžiaus vaikui diagnozuojamos neretai. Stebėdami vaikus, jaunuolius ir net suaugusiuosius galime nesunkiai pastebėti, kad organizmo gebėjimas atlikti bet kokį darbą priklauso nuo to, kokia jo laikysena. Šis dalykas yra suprantamas, nes raumenys ir vidaus organai esant taisyklingai laikysenai dirba darniau. Graži, tiesi laikysena – tai estetinė išvaizda, harmoningas judesių atlikimas, puiki psichologinė savijauta.

Rugsėjo 18 dieną mokyklos slaugytoja Birutė Nikitinienė kartu su biologijos mokytoja Agne Avižienienė 6-ose klasėse per gamtos ir žmogaus pamokas vedė integruotą sveikatos ugdymo pamoką ,,Draugiška kuprinė“, kurios tikslas – suteikti mokiniams žinių apie laikyseną, laikysenos sutrikimus ir jų pasekmes, skatinti mokinius rūpintis savo fizine būkle.

Pamokos metu slaugytoja svėrė mokinių kuprines, jų turinį, atskirai tik sąsiuvinius. Mokiniai patys turėjo pasisverti ir apskaičiuoti, kokį procentą sudaro mokinio masės ir jo kuprinės masės santykis.

Remiantis Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) rekomendacijomis, optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10-15 proc. mokinio kūno masės. O geriausia, kad sudarytų iki 10 proc. kūno svorio. Neretai pasitaiko, kad mokinių kuprinių svoris viršija rekomenduojamą normą, dėl to vystosi laikysenos ydos.

Slaugytoja mokiniams pateikė rekomendacijas, kurių reikėtų laikytis, norint išsaugoti gražią laikyseną:

  • Tuščia pradinių klasių mokinio kuprinė neturėtų sverti daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių mokinių ne daugiau kaip 1000 g.
  • Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. mokinio kūno masės.
  • Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. mokinio kūno masės.
  • Mokyklinė kuprinė turėtų būti su dviem plačiais reguliuojamo ilgio paminkštintais diržais – reguliuojami diržai leis parinkti tinkamą kuprinės padėtį, gražiai ir patogiai priglus prie stuburo linkių, platūs diržai neįsirėš vaikui į pečius.
  • Geriausiai rinktis kuprinę, kurios viduje yra keli skyriai, – tai padės geriau paskirstyti kuprinės turinį bei užtikrinti tvarką ir stabilumą.
  • Kuprinės dydis turi būti pritaikytas vaiko ūgiui;
  • Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens;
  • Sunkiausius daiktus vertėtų dėti į kuprinės dalį arčiausiai nugaros;
  • Kasdien peržiūrėti kuprinės turinį ir sudėti tik tai dienai reikalingus daiktus.
  • Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.

Apibendrinus rezultatus, paaiškėjo, kad nei vieno mokinio kuprinės ir jo masės santykis neviršijo 15 procentų, bet kelių mokinių kuprinės buvo per sunkios.

 

Biologijos mokytoja metodininkė Agnė Avižienienė

 

Projektai ir konkursai